web analytics
Fotbal intern

Scrieți voi despre Craiova – FCSB!

Pentru că așa s-a nimerit, nu voi putea vedea la TV meciul dintre CSU Craiova și FCSB. Așa că, dacă aveți chef, vă aștept cu comentarii pe aici în timpul meciului, dar și la final, ca să îmi fac și eu o părere despre ce se joacă / s-a jucat.

Nimic complicat și artistic, ceva asemănător cu ceea ce scriu eu după fiecare meci. Adică ce vă sare în ochi, ce vi se pare demn de menționat, orice poate să fie interesant.

Le adun pe toate la final și fac un articol cu notițele lăsate de voi.

Merge? Facem?

32 comentarii

• Nici eu nu am vazut meciul, pentru ca m-am uitat la cursa de f1 din SUA, dar l-am ascultat pe Fecali dupa meci la Digi, si pot spune ca nu ai cum sa adormi cand vorbeste el pentru ca scoate o gramada de prostii pe gura. Rezumat:
    1. Nick s-a vaitat dupa meci ca daca ar avea mai multa libertate, ar fi putut face mai mult
    2. Berbecul a intrat in direct si a spus ca el nu il da afara pe Nickulet pentru ca e vina lui ca el a decis schimbarile
    3. Aceeasi minte luminata a inceput sa spuna ca Morutan mai intra peste 6 luni cate 10-15 min, Popescu nu mai prinde lotul, ca isi cumpara un alt portar pentru ca Pufi e slab
    4. Aceeasi maimuta a spus ca peste 1 an il pune antrenor pe Ionut Lutu, pentru ca Lutu nu o sa se vaite ca nu are libertate

• 1. Comentariul nu apare. Am lasat o semi-cronica
    2. Suporterii craioltenilor s-au comportat reprobabil:
    – au aruncat cu petarde in teren
    – au aruncat cu obiecte in balgradean, jucator care, altfel, a evoluat si la ei
    – au injurat cu mui si alte cacaturi juma de meci
    – s-au auzit doar cand au huiduit deciziile arbitrului

• Plâng în cer legendele fotbalului oltenesc când văd cine-și toceste azi ghetele pe asa-zisul gazon al stadionului “Ion Oblemenco”. CSU Craiova a începup meciul în corzi și nu avea de facut decât un singur lucru: să nu ia gol până în minutul 8.

Ghinion! Fix în minutul 8, Kelici și-a băgat mingea în propria poartă, după un șut parat excelent de Pigliacelli în fața lui Coman. De remarcat, pasa exceptională dată de Man pentru Coman si karma – Ilie Balaci a spus în repetate rânduri că CSU Craiova nu e echipa istorică, lucru decis definitiv și irevocabil si de Curtea de Apel Timișoara în acest an. Asta nu înseamnă că FCU Craiova ar fi, dar asta e o alta discuție.

FCSB a dominat apatic primele 30 de minute, în vreme ce oltenii au dat senzația că pot fi tăioși pe contre. Doar o senzație. Din punct de vedere tehnic, fotbalul jucat a fost execrabil. Mihăilă a fost cel mai periculos jucător al gazdelor în prima repriză, însă puștiul mai are foarte mult de lucrat la deciziile pe care le ia atunci când este în posesia balonului.

După pauză, Dică și schimbările “lui”. Lui între ghilimele, fiindcă, probabil, sunt ale domnu”lui”. Pe scurt, în pauză a ieșit Fl. Tănase și a intrat Moruțan, care nu se știe încă de ce a fost rezervă, iar Filip o semi-comite, 1-1, Koljici (min. 50), și e schimbat imediat cu Teixeira. Teixeira care pierde mingea pentru golul de 2-1 pentru olteniȘ Fedele, șut de la 17 metri, colțul lung (min. 72).

Până la final, FC FCSB și-a continuat evoluția din ultimele două treimi ale partidei. Adică n-a existat. Oltenii au avut șansa să majoreze diferența, dar Bălgrădean a parat lovitura de pedeapsă executată prost de Koljici.

Pe foarte scurt:
    – oltenii și-au dat autogol în minutul 8, “minutul Balaci”. Un pic de karma pentru o echipă care există, în acte, din 2013 și are domiciliul la Mogoșoaia, Ilfov
    – oltenii au învins pentru prima dată FCSB; gurile rele spun ca e prima victorie din ultimii 16 ani.
    – Dică e pământ

1. N-am facut corectura. Eventualele greseli gramaticale ti le asumi.
    2. Nici macar n-am recitit. Ti-o asumi

Sa-ti fie tarana usoara, nea Ilie! Disparitia ta m-a facut sa ma uit la meciul acestor avortoni care-si tocesc ghetele in locul in care tu si altii, coechipieri sau adversari, ati pictat.

• Scor final 3-0… Craiova daca reuseste sa mentina tempo-ul asta, cel din repriza secunda, va castiga campionatul. Steaua continua sa arate rau in aparare, Coman nu se lipeste la gol… Din nou nu vedem ideea de joc a lui Dica…

• Pai la FCSB nu decide nimeni antrenorul, antrenorul ii decide pe ei. Semnalmente: are gropita, 3 fete de maritat si un om bun la toate. O sa ii zicem Ros-Albastru imparat.
    La final Meme o sa declare ca nici nu conteaza rezultatul de azi, durerea e prea mare, blah-blah in melodioasa liba de lemn.

• Dica este creatia lui MM ca si antrenor. Daca il accepta pe Sumi erau si campioni si erau si in grupele Europa League lejer.

• Jordan Popescu nr. 23 ala a uitat sa blocheze culoarul si l-a lasat pe Fedele sa si-o aseze cam cat ai astepta o livrare de pizza. Cred ca avea timp si sa ii trimita un emoji Danielei Crudu. Executia a fost misto.

• O echipa adormita, intr-o stare de latenta continua… Singurul vinovat este MM Stoica, o sa argumentez de ce:

1. El nu lucreaza cu Sumudica

2. El nu lucreaza cu Rednic

3. El in afara de Protasov nu a adus nici un antrenor de calitate la FCSB

• Craiova joaca din elan si isi obtine ocazii doar prin hei-rup-uri si cateva sclipiri individuale. Fcsb joaca din experienta si isi obtine ocaziile prin hazard. Gol frumos Fedele.

• Nu e rau, e doar socant de neasteptat. Cand tot mai multa lume incearca sa se promoveze, el cere bani…eu unul nu ii dau, ca m-a zapacit(ca sa fiu elegant) destul si pe Ghencea si pe defunctul Boom TV.

• Un spectator l-a vazut pe Balgradean mai durduliu si a vrut sa il transforme in ”Piggy money”, bagand bani in el.
    Mai socant e ca Gabi Safta cere bani prin Patreon ca sa poti asculta emisiuni radio cu el protagonist!!!

• Singurul lucru mai prost decat tanase este gazonul.
    Exista unii țărani care arunca cu brichete si monede in teren .

Mitrita nu misca nimic.

• Cel mai sincer comentariu: Balaci la 50 de ani putea juca mai.bine decât jumătate din cei de pe teren.

• Tanase, cel care nu trebuia sa mai fie in lot, il tine pe banca pe morutan si e cel mai prost om de pe teren.