web analytics
Fotbal intern

România U21 bate Portugalia cu 2-1, în deplasare

România U21 a câștigat cu 2-1 în Portugalia. Cu doi oameni în minus, cu penalty apărat de Radu în ultima secundă. Forță!

Mi-a plăcut felul în care a arătat naționala U21 a României încă de când am văzut primul ”11”. Și nu doar de la mijloc în sus, așa cum au sesizat câțiva băieți la comentarii pe facebook. Și în apărare.

Mă bucură și discuțiile microbiștilor despre absenți, despre banca de rezerve. Faptul că suntem nemulțumiți de primul ”11” înseamnă că avem pe bancă jucători suficient de buni. Că la naționala mare ce discuții să fie? De ce n-a intrat Bălașa din primul minut? De ce nu joacă Țucudean?

Tâmpenia făcută de Nedelcearu e motivul pentru care Nedelcearu e Nedelcearu. 🙂 Doar câinii îl văd pe ăsta fotbalist. Bine, a dat și obositul ăla 9 minute de prelungire…

Să faci jocul ăsta în deplasare cu o națională care produce așa cum produce Portugalia e mare lucru. Însă nu pot să fiu prea optimist, România e campioană mondială fără discuții la talente care mor speranță. Și aici nu mă puteți contrazice, deși mi-aș dori. Pentru că identific talent cu carul în echipa asta, dar fotbaliștii din primul ”11” pe care îi știu  – mă rog, unii dintre ei – sunt deja pe punctul de a fi trecuți la rupți.

După cum unii dintre voi probabil își aduc aminte, l-am măcelărit pe Rădoi cât timp a fost antrenor la FCSB. Nu m-a impresionat, ba din contră. Însă în ultimii ani am tot auzit, din fotbal, lucruri bune despre seriozitatea lui Mirel. Despre felul în care se implică, despre cum studiază, despre cum reușește să explice. Zic și eu, na…

9 comentarii

• Ai dreptate… nu credeam ca ai si deja ma gandeam ca inceput sa o iei si tu pe ulei… dar tot ce conteaza e ca ai avut dreptate. :)))

• Noi avem o boala cu minutele de prelungire, nu e niciun dubiu.

Imi amintesc aia cu Urs Maier cand au innebunit toti desi era justificat cat a dat, si ca a mai tinut vreun minut in plus pt schimbari / trageri de timp.

Sau steaua cand nu mai stiu cu cine a jucat, juventus sau ceva italieni parca, de a dat arbitrul 4 minute, s-a tavalit portarul pe jos 3 minute pe ceas, si dup-aia erau toti socati ca a tinut 7 minute, ca ‘ne-a furat’.

Foarte bine ca a dat 9 minute, presupun ca s-a tras de timp la greu. La noi se dau numai 3 minute, sau 4 daca s-au tavalit unii juma de ora pe jos ca ultimele muieri. Si in prelungiri pot sa se tavaleasca oricat vor, ca tot dupa minutele alea fluiera, de te si apuca rasul.

Sa dea cat mai mult, sa nu se mai incurajeze tragerile de timp, ca si asa sunt o gluma minutele de prelungire avand in vedere ca se joaca vreo 20 de minute efectiv pe meci.

• Echipa care a castigat pe 10 octombrie 1998 in fata Portugaliei cu 1-0 a castigat cu bulan, ne-a sufocat Portugalia tot meciul si am prins un contraatac in minutul 89, fault la marginea careului si a executat perfect lovitura libera Dorinel Munteanu. Spre deosebire de atunci, astazi am jucat tata, am fost o echipa combativa cum a fost Radoi ca jucator, plus ca am avut ocazii, am presat, am construit, dar era sa ne inecam ca romanii la mal, dar cand lupti si te zbati si mai pui si suflet atunci te vede si Dumnezeu si te ajuta daca ai nevoie.

Arbitrul oricum a fost exagerat atat la eliminarea lui Nedelcearu cat si la cele 9 minute de prelungire, inclusiv la penalty unde jucatorul portughez a cautat cu tot dinadinsul contactul.

De cativa ani pe unde ne prind arbitrii turci ne cam ard de ne sar capacele, nu prea inteleg de ce, dar nu ai ce sa faci, mai ales de cand a venit Ciurli Burli si i-a facut manevra lui Mircea Sandu sa nu mai fie in comitetul executiv al UEFA suntem ciupiti de fiecare data la meciurile internationale, atat la echipa nationala cat si la echipele de club. Am comis-o ca romanii, numai noi ne batem joc de noi, auzi sa avem noi om in comitetul executiv al UEFA si sa facem tot ce este posibil sa nu-l mai avem si asta in mod voit si constient.

• Pai cine a fost eliminat? Nedelcearu sau Pascanu? Site-urile oficiale dau Pascanu doua galbene. Site-urile profesioniste (GSP) dau doua galbene Nedelcearu.

Nu stiu ce sa zic…dar parca alde Craitoiu si Udrea is net superiori site-urilor oficiale, Mergem pe mana lor? Nedelcearu cel eliminat? :)))

• De curiozitate, ai vazut meciul pe undeva?! Ca baietii mei de la Digi au dat kickboxing categoria usoara din 2011 sau ceva de genul asta

• really? scuti?:)) nedelcearu, e buba nationalei? ma mir ca a fost capitan portarul, eu zic, ca merita, fiul regelui banderola :))